Tuesday, November 27, 2007

Independent Spirit Award nominations

2008 Spirit Awards nominations

BEST FEATURE

The Diving Bell and the Butterfly
Producers: Kathleen Kennedy, Jon Kilik

I'm Not There
Producers: Christine Vachon, John Sloss, John Goldwyn, James D. Stern

Juno
Producers: Lianne Halfon, John Malkovich, Mason Novick, Russell Smith

A Mighty Heart
Producers: Dede Gardner, Andrew Eaton, Brad Pitt

Paranoid Park
Producers: Neil Kopp, David Cress

BEST DIRECTOR

Todd Haynes
I'm Not There

Tamara Jenkins
The Savages

Jason Reitman
Juno

Julian Schnabel
The Diving Bell and the Butterfly

Gus Van Sant
Paranoid Park

BEST FIRST FEATURE

2 Days in Paris
Director: Julie Delpy Producers: Julie Delpy, Christophe Mazodier, Thierry Potok

Great World of Sound
Director: Craig Zobel Producers: Melissa Palmer, David Gordon Green, Richard Wright, Craig Zobel

The Lookout
Director: Scott Frank Producers: Roger Birnbaum, Gary Barber, Laurence Mark, Walter Parkes

Rocket Science
Director: Jeffrey Blitz Producers: Effie T. Brown, Sean Welch

Vanaja
Director: Rajnesh Domalpalli Producer: Latha R. Domalapalli

JOHN CASSAVETES AWARD (Given to the best feature made for under $500,000; award given to the writer, director, and producer)

August Evening
Writer/Director: Chris Eska Producers: Connie Hill, Jason Wehling

Owl and the Sparrow
Writer/Director: Stephane Gauger Producers: Nguyen Van Quan, Doan Nhat Nam, Stephane Gauger

The Pool
Director: Chris Smith Producer: Kate Noble Writer: Chris Smith & Randy Russell

Quiet City
Director: Aaron Katz Producers: Brendan McFadden, Ben Stambler Writers: Aaron Katz, Erin Fisher, Cris Lankenau

Shotgun Stories
Writer/Director: Jeff Nichols Producers: David Gordon Green, Lisa Muskat, Jeff Nichols

BEST SCREENPLAY

Ronald Harwood
The Diving Bell and the Butterfly

Tamara Jenkins
The Savages

Fred Parnes & Andrew Wagner
Starting Out in the Evening

Adrienne Shelly
Waitress

Mike White
Year of the Dog

BEST FIRST SCREENPLAY

Jeffrey Blitz
Rocket Science

Zoe Cassavetes
Broken English

Diablo Cody
Juno

Kelly Masterson
Before the Devil Knows You're Dead

John Orloff
A Mighty Heart

BEST FEMALE LEAD

Angelina Jolie
A Mighty Heart

Sienna Miller
Interview

Ellen Page
Juno

Parker Posey
Broken English

Tang Wei
Lust, Caution

BEST MALE LEAD

Pedro Castaneda
August Evening

Don Cheadle
Talk To Me

Philip Seymour Hoffman
The Savages

Frank Langella
Starting Out in the Evening

Tony Leung
Lust, Caution

BEST SUPPORTING FEMALE

Cate Blanchett
I'm Not There

Anna Kendrick
Rocket Science

Jennifer Jason Leigh
Margot at the Wedding

Tamara Podemski
Four Sheets to the Wind

Marisa Tomei
Before the Devil Knows You're Dead

BEST SUPPORTING MALE

Chiwetel Ejiofor
Talk To Me

Marcus Carl Franklin
I'm Not There

Kene Holliday
Great World of Sound

Irrfan Khan
The Namesake

Steve Zahn
Rescue Dawn

BEST CINEMATOGRAPHY

Mott Hupfel
The Savages

Janusz Kaminski
The Diving Bell and the Butterfly

Milton Kam
Vanaja

Mihai Malaimare, Jr.
Youth Without Youth

Rodrigo Prieto
Lust, Caution

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director)

Crazy Love
Director: Dan Klores

Lake of Fire
Director: Tony Kaye

Manufactured Landscapes
Director: Jennifer Baichwal

The Monastery
Director: Pernille Rose Grønkjær

The Prisoner or: How I Planned to Kill Tony Blair
Directors: Petra Epperlein & Michael Tucker

BEST FOREIGN FILM (Award given to the director)

4 Months, 3 Weeks and 2 Days
Director: Cristian Mungiu (Romania)

The Band's Visit
Director: Eran Kolirin (Israel)

Lady Chatterley
Director: Pascale Ferran (France)

Once
Director: John Carney (Ireland)

Persepolis
Directors: Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi (France)

ROBERT ALTMAN AWARD (Given to one film's director, casting director and its ensemble cast)

I'm Not There
Director: Todd Haynes
Casting Director: Laura Rosenthal
Ensemble Cast: Cate Blanchett, Christian Bale, Richard Gere, Heath Ledger, Ben Whishaw, Marcus Carl Franklin, Charlotte Gainsbourg, Bruce Greenwood



I was surprised by some of these but I think it's still a great list of nominees. I was really happy about Marcus Carl Franklin's nomination. Although I didn't love I'm Not There, I really enjoyed his performance. I'm a little disappointed about Waitress only getting 1 nomination though.

6 comments:

Alison Flynn said...

The Lookout is nominated for Best First Feature. I'm happy.

Chris Perkins said...

Go Angelina!!!

Kinda upset that Keri Russell didn't make it into the BEST ACTRESS category tho.

Anonymous said...

There goes Russell and probably Linney....and wow Lust, Caution!

Alison Flynn said...

I was very surprised and upset about Keri Russell, too, Chris.

Daniel Crooke said...

I wouldn't say Laura Linney is out of the race, there are a lot of past nominees (and winners) who were in independent films who were not up for the ISA.

Anonymous said...

Why not:

-Laura Linney, Keri Russell or Nicole Kidman
-Tabu (Why?)
-Joseph Gordon Levitt